Co je BARF?

  • Biologically Appropriate Raw Food, nebo také Bones And Raw Food, tj krmení psů syrovou stravou, která se skládá ze správného poměru masa, drobů, šlach, kostí, zeleniny a ovoce.
  • Návrat k tradičnímu krmení zvířat čerstvou a přirozenou potravou. Pes byl domestikován z vlka, který se živí drobnými hlodavci, divokýcmi králiky, zajíci, vysokou zvěří apod. Jeho jídelníček ale obsahuje také ovoce, byliny, trávy, kořínky a hmyz. Touto skladbou stravy dostává všechny potřebné živiny. Podobnou skladbou byli živeni i psi až do doby, než na trh prišla průmyslově vyráběná krmiva.
  • Metoda, která zaznamenává v současné době obrovský vzestup u nás i v zahraničí.

Proč BARF?

  • Potrava je čerstvá a není chemicky upravena.
  • Maso je pro psa stravitelnejší, dochází tedy k menšímu zatížení organismu. Pozitivními dopady lepšího trávení jsou nepáchnoucí dech z tlamy, výrazné snížení plynatosti nebo méně časté a objemné vyměšování.
  • Žvýkáním a drcením syrových kostí dochází přirozeně k mechanické očistě zubů. Snižuje se tak u psa riziko paradontózy, zubního kamene a zubních kazů.
  • Mezi další zdravotní výhody patří snížené riziko obezity, pevnejší svaly, šlachy a vazy, silnejší imunitní systém a zdravá lesklá srst.

A hlavně: Uvidíte jak bude Vašemu miláčkovi chutnat 🙂
Chcete se dozvědet o metodě B.A.R.F. ješte víc? Prikladáme pár kvalitních zdrojů informací:

Internet:

Literatura:

  • Novosádová Kateřina: BARF Krmení psa přirozenou stravou

Časté dotazy:

Můžeme začít psa krmit syrovou stravou, když už je několik let zvyklý na granule?

Ano, i pes vyrůstající na granulích může bezproblémově přejít na čerstvou syrovou stravu. Nicméně psa je potřeba zvykat na nový druh potravy postupně. První den pejsek dostane mléčné výrobky. První týden bude dostávat pouze libovou svalovinu, a to ze začátku i mírně tepelně upravenou, lehce stravitelné přílohy jako jsou rýže, jáhly a některé druhy zeleniny. V druhém týdnu se podávají kosti, které jsou jemně namleté spolu se svalovinou, případně svalnaté vnitřnosti. Těžší stavitelné vnitřnosti a kosti nasekané nebo kosti v celku se podávají až od 3. týdne. Celý proces přechodu trvá přibližně měsíc.

Dostane můj pes všechny potřebné živiny?

Častým argumentem obhájců granulované stravy je to, že pouze granule dodají psům všechny potřebné živiny. Pravda je samozřejmě opačná. Stejně jako u lidí, pouze pestrý výběr čerstvých a nejlépe syrových potravin dodá tělu nejvíce potřebných živin. Potrava se skládá ze správného poměru svaloviny, vnitřností, šlach, chrupavek, kostí, ovoce a zeleniny. V rámci výživy psa (a stejně jako u lidí) není potřebné a ani reálné, aby strava byla vyvážená každý den, dokonce ani každý týden. Je potřeba sledovat pestrost složení v cca měsíčním horizontu tak, aby splňovalo potřeby konkrétního psa.

Není syrové maso plné nemocí a parazitů?

Pes je masožravec. Jeho trávící trakt je trávení syrové potravy uzpůsoben díky enzymům a výrazně kyselejšímu PH v žaludku, které případné parazity a zárodky zničí. Navíc maso které používáme je z kontrolovaných zdrojů, správně skladované a přemražené minimálně 48 hodin, co plně minimalizuje riziko.

Nejsou kosti pro psa nebezpečné?

Kosti jsou pro psa nebezpečné, pouze když jsou tepelně upravené, protože ztvrdnou a pak se lámou na ostré kousky a to hlavně kosti drůbeží. U kostí syrových lom není tak ostrý a trávicí trakt psa si s nimi poradí pomocí obalení slinami a jehlovému reflexu, který chrání stěny žaludku.

Nebudeme mít od kostí zašpiněný byt?

Ano, můžete očekávat, že po krmení Vám zůstanou na zemi mastné fleky. Naučte proto psa jíst kosti v místnosti,  kde můžete podlahu následně vytřít mokrým hadrem. V bytech je na to ideální koupelna, záchod nebo v létě balkón či lodžie.

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit